• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masz drona? Pomyśl o ubezpieczeniu
 
#1

Drony w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Incydent na lotnisku Chopina w Warszawie, kiedy to dron zakłócił lądowanie samolotu, co z kolei pociągnęło za sobą konieczność zmiany kierunku lądowania kolejnych dwudziestu samolotów, pokazał, że niestety nie każdy operator drona jest świadomy tego, że w powietrzu obowiązują jeszcze bardziej restrykcyjne zasady, niż na drodze. W obrębie lotnisk obowiązuje strefa CTR, czyli przestrzeń powietrzna będąca strefą kontrolowaną przez kontrolę lotów – używanie bezzałogowych statków powietrznych w takich warunkach jest niedopuszczalne, o ile nie zostało to uzgodnione ze służbami ruchu lotniczego.
 
[Obrazek: 1451500567_3EYoTnG8K5LIvZK.jpg]

Mimo to, dostęp do dronów jest łatwy, sterować może nim każdy. Na świecie obserwujemy coraz to nowe możliwości ich zastosowania: dostarczają przesyłki, pizzę, czy nawet pełnią funkcję kelnera. Bardzo często używane są do fotografowania i kręcenia filmów z wysokości. Ich zastosowań jest coraz więcej i same drony są coraz bardziej popularne. Dlatego też ubezpieczyciele wyszli naprzeciw nowej niszy i teraz każdy właściciel drona może ubezpieczyć zarówno samego drona jak i konsekwencje ewentualnych szkód wyrządzonych przy jego udziale.

Ubezpieczenie takiego bezzałogowego statku powietrznego dostępne na rynku obejmuje zarówno OC użytkownika jak i pakiet dodatkowy – tzw. Aerocasco, czyli nagłe i niespodziewane uszkodzenia ubezpieczonego drona, powstałe podczas lotów wykonywanych w zasięgu wzroku sterującego (VLOS) oraz na ziemi w czasie postoju lub naprawy. 

Warto je rozszerzyć o Aerocasco, które obejmuje zarówno drona jak i jego wyposażenie, np. kamerę. Należy pamiętać, że ubezpieczenie obejmuje szkody wyrządzone podczas lotów wykonywanych w zasięgu wzroku sterującego (VLOS), ale możemy je dodatkowo rozszerzyć o loty poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS) i loty nocne. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji wyrządzenia przez dron szkody podczas użytkowania go niezgodnie z przepisami prawa lotniczego, szczególnie w miejscach gdzie obowiązuje zakaz lotów, ubezpieczyciel odmówi wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania.
Odpowiedz
 
#2

Jakieś konretne informacje i możliwości?Odpowiedz
 
#3

(18-10-2016 19:59)otko napisał(a): Jakieś konretne informacje i możliwości?


Gdzie można kupić ubezpieczenie drona?

Pod koniec maja tego roku ERGO Hestia wprowadziła pilotażowy program ubezpieczenia bezzałogowych statków powietrznych, wychodząc naprzeciw zwłaszcza tym, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z polisami lotniczymi. Tomasz Dolata z Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych ERGO Hestii potwierdza, że od czasu uruchomienia oferty liczba ubezpieczonych dynamicznie rośnie, a także zdradza, że najczęściej ubezpieczanym modelem jest DJI Phanton 3, którego wartość wynosi około 4700 zł. Dla tego modelu składka ubezpieczenia aerocasco będzie wynosiła ok 500-600 zł, natomiast OC dla operatora, przy sumie gwarancyjnej 3 000 SDR (minimalna SU zgodnie z rozporządzeniem), to koszt 250-500 zł. Składka zależy od ilości dronów, którymi steruje operator oraz od przeznaczenia dronów – komercyjne lub niekomercyjne.

Po ubezpieczenie drona można zwrócić się także do innych ubezpieczycieli, takich jak PZU czy Allianz, oferujących polisy dla właścicieli bezzałogowych statków powietrznych w ramach kompleksowych ubezpieczeń lotniczych. W związku z rosnącą popularnością dronów, zarówno jako sprzętu wykorzystywanego zarobkowo, jak i rekreacyjnie, pojawili się na rynku pośrednicy, którzy specjalizują się w ubezpieczeniach dla niewielkich statków powietrznych.Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


  Theme © 2014 iAndrew  
Polskie tłumaczenie © 2007-2015 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.