• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drony polecą na Marsa
 
#1

 
Drony zrobią niesamowitą furorę nie tylko na Ziemi, ale za chwilę uczynią to również na Marsie. Plany eksploracji tej planety przy pomocy tych małych urządzeń ma NASA, która właśnie wydała oficjalne oświadczenie zapowiadające, że znajdą się one na pokładzie misji Mars Rover 2020, której celem jest Czerwona Planeta.


Otóż specjaliści z tej agencji uważają, że łaziki, choć bardzo efektowne badają powierzchnię planety, nigdy nie będą w stanie przeczesać takich połaci gruntu, jak unoszące się nad ziemią drony.

Jakby tego było mało, łaziki są bardzo duże i ciężkie, a w ramach jednej misji może polecieć na Marsa zaledwie jedna maszyna. Natomiast małe helikopterki mogłyby zostać przetransportowane w ilości dziesiątek, jak nie setek sztuk. Słabsza grawitacja panująca na Marsie dodatkowo ułatwi ich eksploatację, ponieważ dzięki temu zużyją mniej energii i łatwiej będą się przemieszczały.

Taka duża flota dronów zbada niesamowicie rozległe przestrzenie Czerwonej Planety, tym samym dostarczając bardzo cennych informacji o przeszłości geologicznej, jak i atmosferycznej tego obiektu. Być może uda się w ten sposób szybciej "wypatrzeć" ślady jakichś prostych form życia.

Póki co, naukowcy chcą aby drony uzupełniały misję łazików, więc w przyszłych misjach to helikopterki będą dokonywały zwiadu, a łaziki standardowo zajmą się już brudną robotą, dokonując odwiertów i badając próbki.

Specjaliści z JPL chcą, aby Mars Helicopter był wyposażony w dwa współosiowe wirniki, a ich średnica wynosiła 1,1 metra. Tuż pod śmigłami znajdzie się pudełko zawierające wszystkie niezbędne systemy zarządzania maszyną. Natomiast nad śmigłami ulokowany zostanie panel słoneczny, dzięki któremu urządzenie będzie ładowało swoje akumulatory.

Jeden dron będzie ważył blisko kilogram, więc zabranie na Marsa większej ilości sztuk nie będzie stanowiło żadnego problemu. Zobaczcie, na powyższym filmie, jak będzie wyglądał ten ciekawy dronik.

Źródło:
 geekweek.plOdpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


  Theme © 2014 iAndrew  
Polskie tłumaczenie © 2007-2015 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.