06-04-2017 20:34
Transport powietrzny przy wykorzystaniu dronów jest bardzo interesującym rozwiązaniem. Specjalne bezzałogowce od kilku tygodni dostarczają próbki pomiędzy dwoma szpitalami w szwajcarskim mieście Lugano. Jest to pierwszy przypadek komercyjnego wykorzystania tego typu transportu na potrzeby medycyny w środowisku zabudowanym.
Firma logistyczna Swiss Post wykonała już łącznie ponad 70 lotów testowych pomiędzy szpitalami. Okazuje się, że drony nie sprawiają żadnych problemów i z powodzeniem potrafią dostarczyć próbki w wyznaczone miejsca. Bezzałogowce idealnie spełniają się w swojej roli, ponieważ ładunek jest lekki i nie obciąża maszyn, dzięki czemu pokonują trasę w krótkim czasie.
Drony zostały opracowane przez amerykańską firmę Matternet. Potrafią unieść ciężar o masie do 2 kilogramów, posiadają zasięg do 20 kilometrów i osiągają prędkość maksymalną 36 km/h. W razie awarii, maszyny posiadają wbudowane spadachrony, dzięki czemu mogą bezpiecznie upaść na powierzchnię ziemi i nie uszkodzą delikatnych probówek.
Testy przebiegają pomyślnie do tego stopnia, że firma Swiss Post mówi o możliwym wprowadzeniu dronów na stałe do służby najpóźniej w 2018 roku. Bezzałogowce Matternet będą wykonywały regularne loty z jednego szpitala do drugiego i najprawdopodobniej znajdą z czasem więcej zastosowań, nie tylko w medycynie.
żródło: tylkonauka.pl
żródło: tylkonauka.pl