Drone Pilot Forum. Wszystko na temat dronów, testy, szkolenia, poradniki
Tani, nowy dron "programowalny" (do ok. 1500 zł) - jaki? - Wersja do druku

+- Drone Pilot Forum. Wszystko na temat dronów, testy, szkolenia, poradniki (http://forum.dronepilot.pl)
+-- Dział: Inne (http://forum.dronepilot.pl/dzial-inne)
+--- Dział: Luźne gadki (http://forum.dronepilot.pl/dzial-lu%C5%BAne-gadki)
+--- Wątek: Tani, nowy dron "programowalny" (do ok. 1500 zł) - jaki? (/watek-tani-nowy-dron-programowalny-do-ok-1500-z%C5%82-jaki)



Tani, nowy dron "programowalny" (do ok. 1500 zł) - jaki? - CzyLeciZNamiPilot - 22-08-2019

Witam forum!

Szukam budżetowego drona "wagi ciężkiej" (powyżej 650 gram), stabilnego, głównie do filmowania video (i trochę foto) z możliwością programowania (API - najchętniej w Python, C++, Java). Chciałbym zmieścić się w sumie 1000-1600 zł (wolałbym nowy, z gwarancją).
 
Ktoś namawiał mnie, żebym sobie zbudował władnego drona. Ale po przeczytaniu jednego poradnika i przejrzeniu kilku stron z projektami - na razie nie czuję się na siłach Smile
Zdecydowałem, że najpierw kupię drona RTF, a później jak nabiorę doświadczenia w lataniu i przede wszystkim poznam budowę, pomyślę o dronie DIY.

Więc szukam "gotowca"... Zależy mi abym mógł z poziomu swojego programu sterować dronem (dziś umożliwia to nawet dron za 350 zł - DJI Ryze Tello i Parrot AR.Drone za 290 zł).
Dodatkowo chciałbym mieć w czasie rzeczywistym dostęp do strumienia video (przez WiFi), który chciałbym poddać analizie i przetwarzaniu w OpenCV (na komputerze mobilnym). Potrzebuję też aktualne parametry lotu, ale chyba z tym nie będzie problemu (??).

Wymagania odnośnie drona:
- ważna jest dla mnie, wcześniej opisana, "programowalność" drona
- czas lotu > 10 minut, najlepiej 12-14 na jednej baterii. Dobrze jakby bateria była wyjmowana.
- dobra, porządna kamera FullHD (4K mile widziane, ale dobre FullHD wystarczy) - podobno najlepsze są na sensorach Sony. Kamera oczywiśćie z gimbalem, zależy mi na dobrym obrazie i dobrej stabilizacji.
- zasięg (i dostęp do wizji) na poziomie 500-750 metrów (kilometr to już byłby "wypas").
- możłiwie dobry, dokładny GPS.
- cena do ok. 1500-1600 zł. Mogę zwiększyć budżet jeśli jest coś naprawdę extra w okolicach 2000-2500 zł.
- raczej znanej marki, z dużą społecznością (fora + dokumentacja API / SDK).
- inne rzeczy, jak czujniki wykrywania przeszkód - mile widziane, ale chyba nie w tej cenie Smile
- funkcje jak automatyczny powrót do domu, itp. to już chyba mają wszystkie drony (??), więc zakładam, ze to standard

Co polecacie?


Wstępnie wybrałem:

Za 1300 zł (można go kupić nawet za 1050 zł) jest szeroko polecane Xiaomi FIMI A3, które spełnia moje wymagania, choć nie wiem jak z programowaniem.
Za 1000 zł (czyli właściwie te same pieniądze) jest Parrot Bepop (pierwsza generacja) - tu z programowaniem nie ma problemów, aczkolwiek dron trochę leciwy i ma słabsze parametry od Xiaomi FIMI A3.
Za 1500 zł jest DJI Spark (bez kontrolera). DJI udostępnia SDK, ale nie wiem czy do tego modelu. Dron trochę wydaje się zabawkowy, przy wcześniej wymienionych (może się mylę?).
Za 1300-1600 zł jest już chyba tylko używany (nowych nie widziałem) DJI Phantom 3 SE. Chyba najciekawszy z nich (??).
Czy coś pominąłem?


Dzięki za porady!


RE: Tani, nowy dron "programowalny" (do ok. 1500 zł) - jaki? - infor22 - 19-02-2020

Dziś drona ma prawie każdy, kiedyś jakieś 3/4 lata dron to było wow a teraz to już nie ma takiego zaszokowania. Moim zdaniem nie ma co kupować taniego drona bo pewnie nim nie wylądujemy Smile